EĞİTİMCİ YAZAR DURAN ÇETİN İLE SÖYLEŞİ

Share

<strong>YAZAR DURAN ÇETİN İLE SÖYLEŞİ

Kıymetli www.defterk.biz okurları, çok sayıda kitapları ve çalışmaları ile hem büyük hem de küçük kitapseverlerin yoğun ilgi ve beğenisini kazanan Kon TV Programcısı Eğitimci Yazar Duran Çetin ile sizler için güzel ve içten bir söyleşi yaptık. Çok sayıda kitaba, çalışmaya ve başarıya imza atan Duran Çetin, bu toprağın insanı olarak bu toprağın insanına ses veriyor. Mütevazılıği ve samimiyeti ile zaman zaman güzel sohbetlerde bulunduğumuz Duran Çetin’e sizler için sorduk.

İ. IRMAK: Sayın hocam, öncelikle çok yoğun program ve konferanslarınıza rağmen bize zaman ayırdığınız için şahsım ve defterk adına teşekkür ederim. Müsaadenizle sorularıma geçmek istiyorum:

İ. IRMAK: Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kimdir Duran Çetin?

 1. ÇETİN: İnsanı tanımak en zor iş olsa gerek. Maksadınız terceme-i hal sanırım. Konya’nın Çumra ilçesine bağlı Apasaraycık köyünde 1964 yılında doğdum. İlkokulu köyümde, orta öğrenimini Çumra’da tamamladım. Konya’da Selçuk üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1986 yılında mezun oldum. Aynı yıl Eskişehir’e bağlı Sarıcakaya ilçesinde başladığım göreve; Turhal, Kulu ve Çumra’dan sonra Konya’da öğretmen olarak devam etmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım. Okuyucularımla ilk buluşmam, 2000 yılının başında, ” BİR KUCAK SEVGİ ” adlı hikâye kitabıyla oldu.

İ. IRMAK: Kedinizi bir kelime ile tanımlamak isterseniz o kelime ne olur?

 1. ÇETİN: Müslüman. Yok, bu olmadı hepimiz zaten Müslümanız derseniz, “sabırlı” denebilir.

İ. IRMAK: Eyvallah hocam, şu ana kadar kaç kitabınız yayınlandı? Genellikle hangi türde yazıyorsunuz?

 1. ÇETİN: Yaklaşık 30 kitap oldu. Bunlardan bir kısmı ilkokul çağına bir kısmı ortaokul öğrencilerine diğer bir kısmı da lise öğrencilere ve büyüklere yönelik. Genellikle öykü ve roman. Biraz da masal türü. Yazmayı hayal ettiğim türler buna eklenebilir. Bunu zaman gösterecek inşallah.

 

“İNSANI YAZIYORUM”

İ. IRMAK: İnşallah. Kitaplarınızın çok okunduğunu, beğenildiğini biliyorum. Hatta öğrencilerim vasıtası ile şahidim. Eserlerinizdeki kurgularda nelerden, nerelerden veya kimlerden esinleniyorsunuz?

 1. ÇETİN: Aslında hayatın tam ortasından yazdığımı düşünüyorum. Yaratılıştan kıyamete Hazreti Âdem’in serüvenini izliyor, yaşıyoruz. İnsanız yani, insanı yazıyorum diye düşünüyorum.  Öğretmen olmamız sebebiyle öğrenci, veli ve yakınlarıyla olan etkileşim alanımız oldukça geniş. Kaynaklarımız ve vazgeçemeyeceğimiz kaynaklarımız belli olunca kurgular ve esinlenmeler de bu alandan başlıyor. Genellikle ahlak esasları vazgeçilmezlerim arasında çok önemli bir yerde duruyor. Faydalı olma esaslı metinler amaçlıyorum. Esin kaynağı meselesinde, inancımızın kaynakları ve bir de tabiatı göz ardı edemeyiz.

İ. IRMAK: Birçok ilde, okullarda, değişik ortamlarda konferans ve söyleşileriniz oluyor. İnsanların kitaplarınıza bu denli ilgi göstermesini nasıl yorumlarsınız?

 1. ÇETİN: Kitaplarımda toplumun her kesiminden ses ve renk bulabiliriz. Özellikle de bizi yansıtması konusunda ısrarcıyım. Kitapların sevilerek okunma sebebi bu olabilir. Okuyucunun kitabın bir yerinde kendisini bulması ya da kendisine ait bir şeylere rastlaması ilgi ve bağı güçlendiriyor.

 

“TV PROGRAMLARI İZLENİR VE BİTER AMA KİTAP DÜNYASI İZLENMEYE DEVAM EDER.”

İ. IRMAK: Kon Tv’de “Kültür Dünyamız” isimli bir programınız da var. Kitap dünyasına göre TV dünyası nerede duruyor?

 1. ÇETİN: Tv dünyasının böyle bir derdi olduğunu düşünmüyorum. Kitap dünyası ile iç içe olması/olabilmesi beklenir. Böyle olursa okuyan nesillerin oluşmasında büyük bir katkı sağlaması muhtemel. Ama birkaç televizyonun dışında kitap ve kültür programı yapan yok. Biz bu konuda yıllardır kitap ve yazarları ağırlıyoruz. Tv yöneticilerine göre değişebiliyor durum.

Tv dünyasının nerde durduğunu hepimiz biliyoruz. Eğlence ağırlıklı ve belki de kendi değerlerimizin uzağında, seyircileri düşünmek ve öğrenmekten uzakta tutmak için çalışıyor… TV programları izlenir ve biter ama kitap dünyası izlenmeye devam eder gider…

İ. IRMAK: Yine kitaplara dönecek olursak, şu ana kadar en çok ilgi gören kitabınız hangisi sizce?

 1. ÇETİN: Bu sorunun cevabı kolay değil. Bunu türlerine göre ayırabiliriz. Romanda en çok okunan Portakal Kızım serisi oldu. Tabi bunun yayınlanma tarihi eski. Ama en kısa sürede en çok okunan bir kitap daha oldu. Yeni çıkan kitabım Aylaynırlı Kız. Çok büyük bir ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Hatta bu kitap üzerinden seminerlerimiz birçok şehre yayıldı. Öykü kitaplarımdan Bir Kucak Sevgi ve Kırmızı Kardelenler daha çok basıldı. Masal kitaplarımdan da en çok okunan Kuledeki Sır oldu.

 

ETKİLEYİCİ BİR KİTAP: AYLAYNIRLI KIZ

İ. IRMAK: “Aylanırlı Kız” isimli kitabınızı yeni okudum. Günümüz gençlerini hem de dindar ailelerin dindar gençlerini çok farklı bir bakışla ele almışsınız. Bu kitapla ilgili dönüt aldınız mı? Bir örnek paylaşabilir misiniz?

 1. ÇETİN: Diğer kitaplardaki geri yankılanmaları çok aldım. Ama bu kitabın yankıları beni mutlu etmek için yetirince oldu. Örnekler çok ama özellikle söyleyeceğim “Bu kitabı okuduktan sonra ben kapandım.” En sık rastladığım yankı bu. Bir de “Hiç kitap okumazdım, sevmezdim ama sizin kitabı okuduktan sonra okumaya başladım ve çok iyi bir okuyucu oldum.” diyenler var…

“BİR GÖNÜL KIRGINLIĞI BENİ YAZMAYA ZORLADI.”

İ. IRMAK: Biraz da okumak eylemine yoğunlaşmak istiyorum. Okumak, başka insanlara, başka hayatlara, başka mekânlara ve düşüncelere bir yolculuk denemesi diyebiliriz. Yazar Duran Çetin’in okuma-yazma çabası nasıl başladı?

 1. ÇETİN: İşin asıl benim için durum çok farklı. Ben elektriğin olmağı dönemlerde ilkokul öğrencisiydim. Yani kitap bulmak ve okumak hayaldi. Hatta ben yazarın ne olduğunu bile bilmezdim. Buna rağmen öğretmenimin kitaplarını defalarca okuduğumu hatırlıyorum.

İlk kitabımı ortaokul için yatılı gittiğim şehirde biriktirdiğim parayla almıştım ve çok sevinmiştim. Sonra kitap sevgisi okuma ve biriktirme ile devam etti. Üniversite yıllarım en çok okuduğum yıllar oldu.

Sonra bir olay, bir gönül kırgınlığı beni yazmaya zorladı. Buna sebep olan bir savcı oldu. Öğretmen olarak yaptıklarım onun çok canını sıkmış olmalıydı ki bana davalar açtı. Ben de anlamsız bir şekilde açılan bu davalar sebebiyle yaşadıklarımı yazmaya başladım. Ama yazmanın ne kadar zor olduğunu daha bismillah derken anladım. Beş seneyi aşkın bir kitap için uğraştım. Defalarca vazgeçmek istedim. Vaz geçmek kolaydı. Önemli olan devam ettirebilmekti.  Zor da olsa kitap bitti. Bu kitap benim için önemliydi. Bir Adım Ötesi, benim için milattır. Ve bir şeyi daha anladım. Bizim şer bildiklerimiz bize hayır da getirebiliyor. Yaşadığım olaylar beni yazar yaptı diyebilirim.

İ. IRMAK: Bu durumda yaşadıklarınızı merak eder okuyucu. Kitaplar okuma ve kitaplar yazma çabanızda yaşadıklarınızı, unutamadığınız hatıralarınızı anlatır mısınız?

 1. ÇETİN: Unutamadığım anlar çok oldu. Mesela yukarıda bahsettiğim kitap bitince sevinçten uyuyamadım. Hele kitabın matbaada olduğu birkaç gün uykusuz kaldığım rahatlıkla söyleyebilirim.

İlk kitap çıktığında bir gurup arkadaşlara takdim ettim. Daha birkaç dakika önce eline aldığı kitabı yere fırlatıp böyle kitap mı olur, bunu ben de yazarım diyen arkadaşımı nasıl unutabilirim ki? Ama hiçbir şeye aldırış etmeden doğru bildiklerimizi yapmalıyız. Bu zorlu yolu başarmak insanı mutlu eder. Kolay olanı zaten herkes başarır.

İ.IRMAK: Eserlerinizin oluşumu, hazırlanması hakkında bilgi verir misiniz? Hikâyelerinizi ve romanlarınızı yazma aşamasında nasıl bir yol takip ediyorsunuz? 

 1. ÇETİN: Öykü yazmak bana daha kolay ve çekici gelir. Roman yazmak zor ama bir o kadar da etkileyici. Masal yazmanın hazzı tarifsiz…

Yazacaklarımı planlıyorum. Oluşan plana uymayan yazılar çok oluyor.  Yine de bir yol haritası güzel oluyor. Roman olacak konu günlerce hatta aylarca kafamda dönüp durur. Sonunda karar verirsem başlarım.

Yazdıklarımı bir süre dinlenmeye bırakırım. Sonra okuyorum, bazen birkaç kez. Yayınevine gidince editörler okuyor. Düzeltmeler yapıyorlar. Son olarak bir kez daha bakıyorum. Sonrası matbaa ve okuyucuya ulaşması…

“YAZGIYI YAŞAMAKTIR HAYAT”

İ. IRMAK: Bazen “yaşamak” ve “yazmak” arasında kalır insan. Yaşamak ve yazmak eylemleri sizin için ne anlama geliyor?

 1. ÇETİN: Yazgıyı yaşamaktır hayat. Kaçışı yok. Bu iki eylem benim için “vazgeçilmezlerim” anlamına geliyor

İ. IRMAK: “Kitaplarda buluşmak güzel” lakin günümüzde -maalesef- okuma oranları istenilen seviyede değil. Kitap okumayı sevdirmek, okuma bilinci kazandırmak için ne tür çalışmalar, etkinlikler yapılmalıdır?

 1. ÇETİN: Aslında son zamanlarda bahsi geçen konuyla ilgili olarak ciddi çalışmalar yapılıyor. Kitap okuma oranları da yükseliyor. Eğer kitap okunmuyorsa bu okul ile ilgili bir problemin de varlığını ortaya koyar. Okuma konusunda belki de en etkili yol, öğretmendir. Okuyan ve okutan öğretmen.

Medyanın bu konuda etkisi mutlaka var ama ben öğretmenlerin en etkili unsur olduğunu düşünüyorum. Hatta bir öğretmen bir okulu bile değiştirebilir. Hem de her alanda. Bu bir sevda işidir…

İ. IRMAK: Son olarak söylemek istediğiniz bir husus var mı?

 1. ÇETİN: Okumak gerek. Hem de çok… Neyi okuyacağımızın cevabı değişse de okuma faaliyeti değişmemeli. Biz büyük bir ülkeyiz. Yazar sayımız oldukça az. Ben okuyup yazmalarını tavsiye ediyorum. İlk önce gençlerimize sonra kalem tutan herkese. Bıkmadan sabırla ve inatla yazmak gerek. Mutlaka başarılacaktır. Okumayı emreden Allah’tır, kalemle yazmayı öğreten de O’dur. Bize düşen bu buyruğa icabet edip üzerimize düşeni yapmak olmalıdır.
 2. ÇETİN: Bana bu güzel imkânı verdiğiniz için öncelikle size ve defterk ailesine teşekkür ediyorum.

İ. IRMAK: Biz teşekkür eder; edebiyat-kültür dünyamıza daha nice eserler kazandırmanızı dileriz.


Söyleşen: İzzet Irmak

DURAN ÇETİN HAKKINDA:

*Konya Postası ve Hakimiyet Gazetelerinde köşe yazıları kaleme
aldı.
*Bazı özel radyolarda   programlar yapıp yönetti.
*SUNTV’de uzun bir süre “Kitap OkuYorum” isimli kültür programını hazırlayıp sundu.
*Halen KONTV’de her pazar saat 16,05’te yayınlanan “Kültür Dünyamız” programını hazırlayıp sunuyor.
*Berceste, Edebiyat Otağı, Çağrı, Ribat, Müsvedde, Yedi İklim, Ay Vakti, Vuslat, Hece Öykü, Mahalle Mektebi, *”Edebistan”, “İzedebiyat” “Edebiyat Ufku”, Diyanet Çocuk, Kent ve Çocuk, Konya Çocuk dergilerinde hikaye ve yazıları yayımlandı.
*”Okuma-Yazma”, “Başarılı olmanın yolları”, “Ailede eğitimin önemi”, “Çocuk Eğitimi” “Gençlik ve Başarı” konulu konferanslar sundu ve sunmaya devam ediyor.
*Antolojilerde öyküleri yayınlandı.
*Anadolu’nun kavurucu yazından ve dondurucu kışından, dahası sımsıcak ve yanık bağırlı insanlarından kareler bulacağınız, anlamlı, gerçekçi ve çocuksu duyguları yaşayacağınız, gençlik yıllarına döneceğiniz hikâyelere imza atan yazar, okurken heyecanlanacağınız, üzüleceğiniz, duygulanacağınız; içinde kendinizi bulacağınız, gerçeklerle yüzleşeceğiniz, hayatın tam ortasından yazdığı romanları peş peşe yayınlandı.
*Çocuklarımızın eğitiminde büyük öneme sahip masallar kaleme alarak çocuk edebiyatına yönelik çalışmaları da mevcut olan yazar okuma alışkanlığı kazandıracak öykülere imza atmaya devam ediyor.

     Ödülleri:

* 46. Kütüphaneler Haftası çerçevesinde kitap ve okumaya katkı ödülü(2009).
* Konya Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Gazetecilik Başarı Ödülleri” yarışması birincilik ödülü (2010).

    Yazar hakkında üniversitelerde hazırlanan tezler:

*Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dilive Edebiyatı Bölümü  (Duran Çetin’in hikayeleri)
     *Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili
ve Edebiyatı bölümü (Duran Çetin’in Romanları)
* Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (Duran Çetin’in Hikaye Kitaplarının Halk Kültürü Açısından İncelenmesi)
*Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü(Duran Çetin’in Hikaye ve Romanları)
* Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (Duran Çetin’in Kitapları)

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.