ÇAĞDAŞ EBU CEHİL’İN ANATOMİSİ

Share

 

Peygamberin gücü arttıkça Ebu Cehil’in gücü azalıyordu. Zira dünyada var olan güç dengesi gereği hak ile batılın aynı seviyede olması mümkün değil. Ya hak galip gelir ya da batıl! Gerçi batılın galibiyetinin sürekliliği mümkün değildir ama Müslüman’ın eğitimi ve kendine gelmesi için gereklidir.

Batıl galebe edecek ki Âlemlerin rabi “Rab” sıfat-ı celilesi gereği dünyalarımıza tecelli etsin.

Ne zaman ki Allah Adem’i yarattı ve onu halife tayin etti, taa o zamandan beri hak ve batıl mücadelesi başladı.

Bir tarafta Adem diğer tarafta Şeytan

Bir tarafta Habil diğer tarafta Kabil

Bir tarafta İbrahim diğer tarafta Nemrut

Bir tarafta Musa diğer tarafta Firavun

Bir tarafta Muhammed(s.a.v.) diğer tarafta Ebu Cehil

Bir tarafta Hak diğer tarafta batıl

Günümüz dünyasında herkes kendisini Âdem silsilesinin tarafında algılıyor ve birçok kişi aklına acaba şeytan ile aramdaki mesafe nedir diye düşünmüyor.

Bu yazıdaki amacım; Âdem’den çok Şeytan’a, Habil’den çok Kabil’e, İbrahim’den çok Nemrut’a, Musa’dan çok Firavun’a, Muhammed (s.a.v.)’den çok Ebu Cehil’e ve genel olarak; Hak’tan çok Batıl’a meyleden ve onlara özenen nefsimi tekdir etmektir.

Dünyada hak ve batıl mücadelesinin en üst sembolleri olan Muhammed (s.a.v.) ile Ebu Cehil’i karşılaştırmak ve Cağdaş Ebu Cehil Algısı ile Müslümanım diyenlerin yaratıcı algısını kendimce değerlendirmek istiyorum:

 1. Muhammed(s.a.v.) “Allah vardır, birdir ve ortağı yoktur.” diyordu;  Ebu Cehil “Allah’ın varlığına inanıyorum ama onun ortakları olan putlarımız ve atalarımız da var.” Diyordu.
 2. Muhammed(s.a.v.) “Yeryüzünün idaresinde Allah’ın hükmüyle mümkündür, yoksa kargaşa çıkar” diyordu;   Ebu Cehil “Allah’ın varlığı tamam ama o bizim işimize karışmasın biz kendi hükümlerimizi uygularız.” Diyordu.
 3. Muhammed (s.a.v.) “Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O’da sizi yaptıklarınızdan  dolayı sorguya çekecektir.” Diyordu; Ebu Cehil “çürümüş kemikler nasıl dirilsin, üstelik sorgu falan da olamaz.” Diyordu.
 4. Muhammed (s.a.v.) “Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.” Diyordu; Ebu Cehil “Bedenleri üzerinden bolca para kazandığımız bu varlıkları piyasadan çekmekle ticaretimizi bozuyorsun, hem onların güzelliklerini sergilemelerine engel olmaya hakkın yok!” diyordu.
 5. Muhammed (s.a.v.) “Bütün Müslümanlar  kardeştirler.” Diyordu; Ebu Cehil “ Olur mu canım, siyahîler nasıl bizimle bir olur, onlar ancak bize hizmet edebilirler, hiç bizim reyimizle onlarınki bir olur mu? Sen nasıl o bidon kafalıları bizimle bir tutarsın. Hem onlar bizim kölelerimiz, biz onların sırtından geçiniyoruz, bilmiyor musun?” Diyordu.
 6. Muhammed (s.a.v.) “Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.” Diyordu; Ebu Cehil; “ Sana ne, beden onun bedeni, hem alan razı veren razı neden başkasının hayatına müdahale ediyorsun. Biz istediğimiz kadar kadınla beraber oluruz, hem malımız da gücümüz de buna yeter.” Diyordu.
 7. Muhammed (s.a.v.) “Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz.” Diyordu; Ebu Cehil “ Yönetmeye layık olan ancak bizleriz, hem kanunlar bizim menfaatimize olmadıktan sonra neye yarar. Sen kim oluyorsun da atalarımızın koyduğu hükümleri kaldırıyorsun, sen onların değiştirilmesini teklif dahi edemezsin.” Diyordu.
 8. Muhammed (s.a.v.) “Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir.” Diyordu; Ebu Cehil “ Nasıl olur, biz kazancımızın önemli bir kısmını ancak bu yolla sağlıyoruz, paramızla para kazanıyoruz, hem neden yasak olsun, kimseye zorla borç vermiyoruz ki. Biz ancak ihtiyacı olanlara yardım ediyoruz tabi küçük(!) bir meblağ karşılığında.” Diyordu.

 

Anatomisini izah edebilmek için bu bilgileri sunduktan sonra;

Çağdaş Ebu Cehil;

 1. Statükocudur, zorbadır ve başkasına hayat hakkı tanımaz.
 2. Bünyesi geniştir. Hem sosyalizmi savunur hem de meşhur kompradorların değirmenine su taşır bile bile…
 3. Hem özgürlük diye ortalığı galeyana getirir hem de kendi içinde çıkan en ufak bir çatlak sese bile tahammül edemez, ezer geçer.
 4. Hem bütün benliğiyle satılıktır hem de zavallı karakterlileri satın almaya pek heveslidir.
 5. Masumiyeti çok iyi kullanır. Mesela bir kedi veya köpeğin hakkını savunmak için hayatını ortaya koyar gibi davranırken; tıbben de sabit olan ve anne karnında hayat sahibi bir sabinin katlini caiz görür. Öyle ki buna cinayettir diyenlerin katlini bile vacip sayar.
 6. Her türlü ahlaksızlığı ve fuhşiyatı kendi çıkarı için kullanır. Sokak ortasında sevgilisiyle oynaşmayı özgürlük sayarken, inancı gereği başını örten kadını yerlerde sürükler canavarca.

 

Ve Çağdaş Ebu Cehil;

 1. Birlikte yaşar ama evlenmez, sevişir ama çocuk yapmaz.
 2. Allah’ın dinine “dogma” gerekçesiyle karşı çıkar ama kendi eliyle yaptığı putların “dogmalarına” dokunulmasına asla izin vermez.
 3. Yüzü ekşidir, Muhammed (s.a.v.)’i sevmez; ona sövmeyi özgürlük sayarken kendi dogmalarının eleştirilmesini katlin vücubiyeti hükmüne getirir.
 4. İnsanların “düşünebilmesine” karşıdır. Bunun için her türlü tedbiri alır. Bu sebeple açık saçıklığı, ahlaksızlığı, fitneyi meşru sayar.

 

Son Olarak Çağdaş Ebu Cehil;

 1. Darbecidir, halkın iradesine tahammül göstermez.
 2. Zorbadır, dik duranı sevmez.
 3. Kincidir, fırsat buldu mu hayat hakkı tanımaz.
 4. Fitnecidir, şeytana gerek bırakmaz.
 5. Fırsatçıdır, taviz vereni affetmez.

 

(NOT: 26.08.2013 yayımlandı.  Kaynak: http://www.defterk.biz/haber/tahrir-defteri/cagdas-ebu-cehilin-anotomisi/852.html)

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.