ÖNCE KENDİMİZİ DÜZELTELİM

Share

 


(Ramazan Günlüğü 24)


***
İki âmâ oturmuş önlerindeki tabaktan köfteleri afiyetle götürüyorlarmış. Bir ara, biri diğerine, “Sen ne diye ikişer ikişer alıyorsun, haksızlık değil mu bu?” demiş. Diğeri şaşırmış bu işe. Çünkü kendisi teker teker yediğinden eminmiş. 

“Ben birer birer yediğimden eminim. Böyle söylediğine göre, sen ikişer ikişer yiyorsun.” demiş.

İnsan başkalarının kusurlarını gördüğü kadar kendi kusurunu görmez. Öyle olsa bugün yaşadığımız sorunların pek çoğu olmazdı zaten.

Çevrenizdeki insanlara bir sorun bakalım; kim, ben kötüyüm, diyebilir ki?

Büyüklerimiz bu durumlar için, “Kimse ayranım ekşi, demez.” sözünü sembol hâline getirmişlerdir.

Psikolojide, savunma mekanizması, diye bir kavram var. İnsan, yapısı itibariyle zayıf olduğundan, her alanda savunmaya hazır olur. Bedenen olduğu gibi ruhen de böyledir. Yoksa kaçınılmaz olarak yaşadığı birtakım sorunların üstesinden gelmesi mümkün değildir.

Hiç unutmuyorum, yıllar önceydi. Bir aile ziyaretinde idik. Evin gelini ve gençleri ikram hazırlıkları yaparken, evin yaşlı hanımı bizimle sohbet ediyordu. Konu dönüp dolaşıp kadın erkek ilişkilerine gelmişti.

“Benim bir damadım var, Allah nazardan saklasın, melek gibi adam.” diye başladığı sözü “Kızımın elini soğuk sudan sıcak suya değdirmez. Her işte ona yardım eder. İşten gelse bile sofrayı kaldırmada eşine yardım eder. Erkek dediğin böyle olur.” şekline bitirmişti. Bunu biz de takdir edip onaylamıştık.

Ardından lafı oğluna getirmişti. Bu sefer kadın erkek ilişkileri ile ilgili görüşleri tamamen tersine dönmüştü:

“Oğlum pısırığın teki” diye başladığı sözünü, gelini içeri girdikçe kesiyor; o gittikçe sürdürüyordu. Ara ara sesini kısarak konuşuyor, sesine gizemli bir tını katmaya çalışıyordu:

“Gelin ne dese onu yapıyor. Akşam yorgun argın işten geldiği halde, bir de sofraya yardım ediyor. Neredeyse elini soğuk sudan sıcak suya değdirmiyor hanımefendinin. Erkek dediğin biraz baskın olur, dediğini yaptırır. Kadın işini yapacak tâbi. Kadın dediğin…”

Yaşlı başlı bir insan olunca sesimizi çıkarmadık. Bu sefer pek onaylamadan konuyu değiştirdik. Yine de bir arkadaşımız dayanamayıp çelişkisini şaka yollu dile getirdi. Ne kadar tanıdık bir tipleme değil mi?

Kime sorarsanız, dünyanın en iyi niyetli insanı kendisidir. Asla kavgadan yana değildir. Kimsenin kötülüğünü düşünmez. Haksızlık yapmaz…

Peki, dünyada ve çevremizde bitip tükenmek bilmeyen çekememezlikler, kavgalar ne. Mahkemeler gece gündüz çalışır da anlaşmazlıkları çözmeye zaman yetirmez.

İki insan ve daha fazlasının yaşadığı her yerde sorunlar baş gösterir.

Kendi kötülüğümüz bize iyi niyet gibi görünürken; başkanının iyiliğini bile kötüye yorarız. Öte yandan kendi malımız bize az görünürken; başkasının malında olur, her daim gözümüz.

“Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.” demiş ya atalarımız. Aynen öyle.

Hâlbuki “De ki, gönlünüzdeki duyguları saklasanız da, açıklasanız da Allah hepsini bilir.” (Âl-i İmrân 3) buyuruyor yaratıcımız.

Peygamber efendimiz (sav) de “Ameller niyetlere göredir.”  buyurmuşlardır.

En baştaki hikâyeye dönecek olursak; insan, içinde ne varsa onu dışa vurur. Kendi kusurunu başkasının kusuru sanır. Kendi kötü niyetini başkasının kötü niyeti sanır.

O iki kişinin görmeyen gözleri, bizim âmâ gönüllerimizi temsil ediyor bence. Gönüller görmedikçe birbirimize çarpmaya ve çarpışmaya devam edeceğiz.

Demek ki öncekiler kendimizi düzeltmeliyiz. Biz düzelirsek karşıdaki de düzelir. Duygularımız, düşüncelerimiz ve hayatımız da düzelir.

***
İzzet Irmak
#ramazangünlüğü www.izzetirmak.com 

 

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.