KORONALI BAHARDA RAMAZAN DÜŞÜNCELERİ

Share

 

(Ramazan Günlüğü 5)

***
Bahar, bütün ihtişamıyla geldi. Çoğunlukla pencerelerden bakıyoruz ama her zamanki gibi, birtakım ılık duyguların, içimizden akıp geçtiğini de biliyoruz. Yüreğimizin bir yerlerinden kopan, görünmeyen bir el gibi dışarıda usulca dolaşıp; taze gelinciklere, papatyalara, sarmaşıklara dokunuyoruz.

Bu bahar daha hassas, daha narin davranıyoruz doğaya. Nefes alıp verirken bile incitmemeye çalışıyoruz havayı, suyu, ağaçları…

Ömrümüz boyunca hoyratça yok ettiğimiz, ezdiğimiz, kesip attığımız, kirlettiğimiz, çöp yığınları ile boğduğumuz, egzoz dumanları ile zehirlendiğimiz tabiata çok farklı bakıyoruz bu bahar.

Eee, bir musibet bin nasihatten iyidir, diye dememişler boşuna. Şimdi o güzelliklere pencere ardından melül melül bakarız böyle.

Aklıma Orhan Veli’nin o güzel şiiri geldi. Bugünlere nasıl da güzel uyuyor:

“Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.
Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.”

İtiraf etmeliyim ki bu bahar; doğa daha hoyrat, daha mutlu, daha çılgın görünüyor. Çiçekler daha canlı, ağaçlar daha gür, buğday başakları daha büyük ve dolgun. Şöyle bir pencerelerinizden bakın. Allah aşkına, daha mavi değil mi gökyüzü, daha ferah değil mi havanın kokusu, daha temiz değil mi sokaklar?

Eskiden park, piknik ve doğal güzelliği ile ünlü, dolayısıyla çok ziyaret edilen yerlerde gezdikçe, sinir olur dururdum. Her tarafta rastgele atılmış çöpler, kırılıp dökülmüş ortak kullanım malzemeleri… Mahalle arasında yürüyüş yaparken, çöp denizinin içinde yüzüğümü hatırladığım zamanlar olurdu.

Şu satırları böyle bir durumda sinirlenip yazdığımın üzerinden daha birkaç ay bile geçmedi:

Atın çöpleri yere
Kirletin tüm dünyayı
Kurusun küçük dere
Kirletin tüm dünyayı

Son ağaç kuruyanda
Aç enik ürüyende
Kirletin tez zamanda
Kirletin tüm dünyayı

Denize zehir katın
Dibine kadar batın
İzzet yazsın siz yatın
Kirletin tüm dünyayı

(Şiirin tamamı kişisel sitemde var.)

Ama bu kadar hızlı, böyle bir musibete duçar olacağımızı doğrusu tahmin edememiştim. Ah korona ah! Çok şey değiştirdin sen hayatımızda.

Evet, değerli dostlarım. Ramazan ayı, tefekkür ayı demiştim geçen yazılarımdan birinde. Şimdi de teşekkür zamanı diyorum.

Bize bu tatlı hayatı bahşeden, bu güzel tabiatı emrimize veren, sayısız nimetleri sınırsızca bize ikram eden rabbimize teşekkür vakti.

O nimetlere, doğaya, güzelliklere saygı göstermekten ve gereği gibi korumaktan başka ne ola ki teşekkür?

İçimize yerleştirdiği her türlü duygunun bir bedeli var elbette yaratıcının:

Sevgi duygusun teşekkürü, sevmek; mutluluk duygusunun teşekkürü, mutlu etmek; öfke duygusunun teşekkürü, haksızlıklara karşı çıkmak; merhamet duygusunun teşekkürü, yaşlıya, çocuğa, düşküne, hayvana yardım etmek olsa gerek mesela.

Bize verdiği her hasletin bir teşekkürü olmalı değil mi sizce de? Gücümüzün teşekkürü, zayıfı korumak; malımızın teşekkürü, fakirle paylaşmak değilse nedir?

Oruç düşünme ve nimetin değerini anlama ayıdır. Bu sene sadece yeme içme değil doğaya karşı da oruçluyuz. Dua edelim de bayramımız çift olsun.

Ama sakın unutmayalım; tabiatın her unsuru bize bahsedilmiş birer nimettir. Değerini bilelim. Yoksa bir gün hepten kaybedebiliriz.

***
İzzet Irmak
#ramazangünlüğü www.izzetirmak.com 

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.