KİBİR ORUCU DA TUTALIM MI?

Share

KİBİR ORUCU DA TUTALIM MI?

(Ramazan Günlüğü 9)

***

Hep derler ya hocalar, oruç sadece aç kalmak değildir, diye. Öyledir, öyle olmalıdır. Bugün çok uzatmadan önemli bir hastalığımıza değinmek istiyorum: Kibir.

İnsandan insana bulaşan en tehlikeli hastalık bu olsa gerek. Kendisini başkasından üstün görme, hatta başkasını küçümseme…

Çok sinsi bir hastalıktır. Kendini hiç belli etmez. Değişik kalıplara girerek tezahür edebilir. Öte yandan alenen ortaya çıkanı da vardır.

Aslında her insanda biraz büyüklenme duygusu yok mudur? Vardır elbette. Olmalıdır da. Çünkü bunun aksi, değersizlik hissi olur ki o da bir hastalıktır.

Şüphesiz insan değerlidir. Bütün mahlûkattan üstündür. Ne zamanki insan başka insanlara üstünlük taslamaya başlar işte o zaman ortaya kibir çıkar. Yani büyüklenme duygusu hastalığa dönüşür.

Madem oruç sadece aç kalmak değildir. Hissiyatımızı ve duygusal hastalıklarımızı da kontrol altına alsak nasıl olur. Oruçlu olduğumuz sürece kibirden de uzak dursak mesela… Belki bir süre sonra bu duygumuzun da farkına varırız.

Kibir duygusunu tetikleyen unsurlar neler olabilir? Mal varlığı, makam, güç, güzellik, yetenekler… Demek ki bu özelliklere sahip olanlar daha çok dikkat etmelidir.

Kontrollü açlık, vücudu onarır, yeniler. Orucun sadece bir şubesidir açlık. Duyguların temizlenmesi ve kontrolü de oruçla sağlanabilir. Yoksa kibir dünyayı ve insan ilişkilerini kasıp kavurmaya devam edecek.

Kibir de koronaya benzer aslında. Ruhun koronası…

Birlik olursak, paylaşırsak, yardımlaşırsak cennete dönecek olan dünyamızı kibrimiz yüzünden yaşanılmaz hale getiriyoruz.

Hani Allah, nefsi terbiye etmek için, her türlü eziyeti etmiş de uslanmamış, “Ben benim, sen de sensin!” diye diretmiş; sonra aç bırakınca, “Ben benim, sen ise benim merhametli rabbimsin!” deyip yola gelmiş ya…

 İşte oruç da bu özelliği ile belki kibrimize iyi gelebilir.

Sizleri, asırlar öncesinden günümüze ulaşan kıymetli bir sese kulak vermeye davet ediyorum:

Edip Ahmet Yükneki.

Yüknekli(Semerkand yöresinde bir köy) olması dışında hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığımız bu bilgenin bir eseri var. Eser, Kaşgar Türkçesi ile yazılmış.  Atabetü’l-Hakayık (Gerçeklerin Eşiği), Edip Ahmet Yükneki’nin, Karahanlı beylerinden Muhammed Dâd Sipehsalar’a hediye ettiği, hadis ve Arapça beyitlere dayanarak yazdığı şiirlerle, ahlaklı insan olmanın yollarını, ahlak ilkelerini açıkladığı, çeşitli ahlaki öğütlerde bulunduğu bir eser.

İşte bu kıymetli eserden birkaç alıntı ile taçlandıralım bu yazıyı:

“Büyüklenme elbisesini giyindin ise hemen üzerinden çıkarıp at. Halka karşı kibirle göğüs kabarttınsa, dilini hemen düzelt. Allah’ın varlığına ve birliğine inancın belirtisi alçak gönüllü olmaktır. Eğer sen de mümin isen alçak gönüllü ol.”

“Büyüklüğü erişirsen, aslını şaşırma. Atlas giyersen, bez giydiğin zamanları unutma. Yükseldikçe daha çok yumuşak huylu ol. Büyüğe ve küçüğe tatlı dil kullan.”

Bu arada bu değerli bilgenin bizden bir isteği de var. Yazıyı okuduysanız, bir Fatiha okumayı da unutmayın lütfen:

“Adım Edib Ahmed, sözüm edep ve öğütten ibarettir. Vücudum gider sözüm burada baki kalır. Bahar geçer, güz gelir; ömür biter. Bu gelip geçen bahar ve güzler benim ömrümü tüketir. Ey benden sonra gelen, bunu okursan beni duada unutma. Sen de bana dua edersin diye bu nadide sözleri sana hediye ettim.

(Atebetü’l Hakâyık, Kitap Sahibinden Okuyucuya)

 

***

İzzet Irmak

#ramazangünlüğü www.izzetirmak.com

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.