İLGİLİLERE ÖDÜLLÜ FOTOĞRAF YARIMASI

Share

 

 

KONYADA BAHAR FOTOĞRAF YARIŞMASI

TEKNİK ŞARTNAME

DÜZENLEYEN KURUM: Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı

KONU: KONYA’DA BAHAR

Amacımız: Bahar; doğuşun, tazelenmenin, filizlenmenin habercisi ve güzelliğinin tüm renkleri, kokusu, serinliği ile neşe uyandırmasıdır. Anadolu’da baharın ayrı ve derin bir manası vardır. Köylerden başlayarak şehirlere kadar baharın gelişi Anadolu insanı için heyecan duyulan bir zaman dilimidir. Anadolu’nun güzide şehirlerinden biri olan Konya için de bahar ayrı bir anlam taşır ve bahar mevsimi Konya’ya başka yakışır. Çevresinde olan biteni, mevsimleri, güzel vakitleri takip eden fotoğraf sanatçıları için de bahar mevsimi güzel kareler yakalamak adına geniş imkânlar verir. Konya’nın ilkbahar mevsimi ile buluşması kuşku yok ki fotoğrafçıları da heyecanlandırmaktadır. “Konya’da Bahar” diyerek fotoğraf sanatçılarımızın bu şehri ve baharı fotoğraf karelerine yansıtmalarına imkân sağlamak için bu yarışma düzenlenmiştir.

Bu bağlamda;

  1. a)Tarihi mimari camii, medrese, han, hamam; vb güzelliklerimizin bahardaki tüm halleri
  2. b)Konya’nın park ve bahçelerinin bahar mevsimi ile birlikte değişimleri
  3. c)Konya’nın tüm mahalle, kasaba ve köylerinde ilkbaharın gelişi ile oluşan değişiklikler
  4. d)Şehrin ve insanının ilkbahar coşkusunun yansıtılması hedeflenmektedir.AMAÇ: Fotoğraf sanatı aracılığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde tarih ve kültürümüzün güzelliklerini bahar mevsiminin belirtisi olan doğanın doğuşu ile kentimizin tüm güzelliklerini belgeleyerek ilimizin tanınabilirliğini arttırmak, şehre ait bir görsel bellek oluşturmak ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğe dönük çalışmalarında fotoğraf sanatını kullanarak anlatmaktır.

YARIŞMA KATEGORİSİ:

Sayısal (Dijital) Renkli fotoğraf olmak üzere tek kategorilidir.

KATILIM ŞARTLARI:

1- Fotoğraf yarışmasına seçici kurul ve birinci derece yakın akrabaları dışında fotoğrafa ilgi duyan her birey katılabilir.

2- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

3- Her katılımcı en fazla 4 (dört) adet Renkli eserle yarışmaya katılabilir.

4- Daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon, özel ödül almış fotoğraflar gönderilemez.

5- Fotoğraflar, http://konyadabahar.konya.bel.tr adresine çevrimiçi yüklenerek gönderilecektir.

6- Fotoğraflarda makul ölçülerde renk, kontrast, yoğunluk gibi düzeltmeler yapılabilir. Fotoğrafın özünü değiştiren uygulamalar ve/veya kolaj kabul edilmeyecektir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Bu konuda jürinin kanaati esastır. Gerek duyulduğunda fotoğrafların ham halleri yarışmacıdan talep edilir. Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların sahipleri hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

7- Fotoğraf üzerinde tarih, isim, logo vb gibi işaretler bulunmamalıdır. Kenar boşluğu ve paspartu olmamalıdır.

8- Yarışmaya katılacak sayısal fotoğraflar jpg/JPEG formatında, 300 dpi çözünürlükte, 12 sıkıştırma ile kaydedilecektir. Yüklenecek fotoğraflar 2 Mb’tan küçük olmamalı, 8 Mb’ı da geçmemelidir.

9- Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğraf(lar)ın tümüyle kendisine ait olduğunu, Konya ili sınırları içinde 2017 yılında çekildiğini, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder.

10- Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan; ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı bu yarışmada böyle bir fotoğraf ile ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişiler hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

11- Kural ihlali yapan kişilere katılımcının ödülü iptal edilir; ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.

12- Yarışmada ödül alan eserler Konya Büyükşehir Belediyesi’nin

http:konyadabahar.konya.bel.tr web sitesinde yayınlanacak ve Konya’da Bahar isimli fotoğraf kitapçığında yer alacaktır.

13- Yarışmada ödül ve sergileme al(a)mayan fotoğraflar sistemden Yarışma yürütme kurulu tarafından silinecektir

14- Yarışmada ödül alan veya sergilenmeye değer fotoğrafların ham halleri mail yoluyla düzenleyen kuruma gönderilecektir.

 

KULLANIM HAKLARI:

Katılımcı, ödül ya da sergilemeye hak kazanmış olan fotoğraflarının; Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yayınlarında isminin ve eser adının kullanılması şartıyla kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder. Kullanım hakları Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ve eser sahibine ait olacaktır. Katılımcı gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan eserinin / eserlerinin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim ve yayımlanma haklarının kullanımı için Konya Büyükşehir Belediyesi’ne izin/muvafakat name verdiğini ve yeni bir izin almaya gerek duyulmaksızın kabul eder. Bu şekilde

kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin/muvafakat name için maddi manevi herhangi bir hak talep etmeyeceğini gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.

Şartnamede belirtilen ödüller, hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına Düzenleme Kurulu tarafından gönderilecektir. Hak sahibinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını ve düzenleme Kurulu’nun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül bedeli, Sonuç Bildirim Tarihi’nden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb herhangi bir talebi olamaz.

BASIM – YAYIM:

Yarışmanın tamamlanması sonrası Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu ödül alan

fotoğrafların dışında Konya’da Bahar Fotoğraf Albümü”nün basım yayımı  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır

FOTOĞRAFLARIN GÖNDERİMİ:

Dosyalar online (çevrimiçi) olarak konyadabahar.konya.bel.tr adresinden yüklenecektir.

Katılımcılar, yükleme sayfasındaki yönergeye uygun biçimde önce üyelik işlemlerini gerekli formu eksiksiz doldurarak tamamlayacaklar; sonra fotoğraflarını yükleyeceklerdir.

Fotoğraflar, kenarında çerçeve ya da boşluk olmadan gönderilecektir. Fotoğraf üzerinde katılımcıya ilişkin isim, logo, tarih vb. işaretler bulunmamalıdır.

Yarışmaya katılacak dijital fotoğraflar jpg/jpeg formatında, 300 dpi, 8-12 sıkıştırma kalitesinde, kısa kenar en az 2400 piksel, uzun kenar en fazla 4600 piksel kaydedilmelidir.

Yüklenecek her bir fotoğraf dosyası 4 Mb’tan küçük olmamalıdır.

Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri yapılarak dosyalar gönderilmelidir.

 

YARIŞMA TAKVİMİ:

Yarışmanın Başlangıç Tarihi: 15 Nisan 2017

Son Katılım Tarihi: 15 Mayıs 2017 Salı 23.00 (TSI)

Seçici Kurul Toplantısı: 16 Mayıs 2017

Sonuç Bildirim Tarihi: 18 Mayıs 2017

Ödül Töreni ve Sergi Tarihi: 23 Mayıs 2017 Salı

SEÇİCİ KURUL JÜRİ ÜYELERİ:

Alanında Uzman Akademisyen ve Profesyonel Fotoğrafçılardan oluşan 5 kişilik jüri sonuçlarla birlikte açıklanacaktır

ÖDÜLLER:

Birincilik 3000.- TL

İkincilik 2000.- TL

Üçüncülük 1000.- TL

Mansiyon 3 Adet 500.- TL

Sergileme (En fazla 36 eser) 100.- TL

YARIŞMA SEKRETERLİĞİ:

Sami Çakadaş

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.