Bi Vatan, Bi Ümmet, Bi Millet, Bihavadis

Share

 

Bu haftasonu (19-20 Ağustos) İstanbul’daydım. Ülkesini, vatanını seven, ümmetin derdini kendi derdi bilen insanlarla dolu dolu geçen iki gün.

Türkiye’nin yeni haber ve yorum sitesi olmayı hedefleyen www.bihavadis.com yazar ve editörleri olarak tanışma ve değerlendirme toplantısı yaptık.

Her biri ayrı bir âlem olan insanları bir araya getiren ortak çaba, duruş ve ilkeler vardır. Bizi bir araya getiren ilkeler ise din, vatan, millet, dünya mazlumları olarak tanımlayabileceğim önemli değerlerdi.

Şüphesiz Türkiye, dünya için dikkate değer bir ülkedir.

Küresel efendilerin ve onların dünyayı tehdit eden icraatlarının karşısında durabilen ve karşı çıkan yegâne güçtür.  Bir anlamda dünyanın vicdanıdır Türkiye.

15 Temmuz’da köprüyü kapatan darbeci hainlere karşı, yanına gencecik oğlunu da alarak giden ve işgale direnen değerli Osman Çakır gibi bir kahramanla tanıştık. Oğlu dedi ki: “Herkes çocuğunu gezmeye, eğlenmeye götürür, benim babam beni şehit olmaya götürdü. Nasip olmadı o başka mesele.” Osman Abi ise: “Normal zamanda ayağına diken batsa zoruma gider ama oğlum gözümün önünde yağmur gibi yağan kurşunların arasında tanklara doğru ilerlerken hiçbir şey diyemedim.”

Bu organizasyonu yapan heyecanlı ve azimli genç Emre Kayırlı, tam da Üstat Necip Fazıl’ın dediği “zaman bendedir ve mekân bana emanettir! ” şuurunda bir genç…

Hepsinin ortak özelliği ümmet ve vatan sevgisi olan güzel insanlar tanıdım hâsılı.

Basın camiasından ve sosyal medya uzmanlarından da katkı sunan dostlarımız oldu. Çeşitli konularda yaptıkları sunumlarla bizleri aydınlattılar.

Ben de âcizane “Medyada Kültür ve Sanat” Konulu bir sunum yaptım. Kültürel iktidarı sağlamak konusunda üzerimize düşeni yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Kültür ve sanata da büyük önem verecek bihavadis.

Basın önemli, enformasyon hayati ciddiyete sahip. Vatan saldırı altında ve vatanseverlerin buna duyarsız kalması düşünülemez. Sen memursun, sen işçisin, esnaf, öğrenci vs. kim olursan ol durum değişmez.

Bihavadis işte bu misyonla ve bu bilinçle hareket edenlerin ortak buluşma noktası olacak. İnşallah bu emekleme aşaması koşma düzeyine de ulaşacak.

Haber sitesi olmak büyük sorumluluk ister. Çünkü kitleleri tek bir haber harekete geçirebilir. Biz haberin doğrusunu, doğru bir şekilde verenler olacağız.

“Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın.” (Hucurat 6) diyor rabbimiz.

Ben bu ışığı iki gün boyunca orada bulunan herkeste gördüm.

Yeter ki umudumuzu yitirmeyelim. Asla vazgeçmeyelim ve bir olalım, iri olalım, diri olalım.

“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” (Al-i İmran 103)

Bu arada gençlik çok önemli. Geleceğimiz onlardadır. Onlara iyi bakmamız lazım. Onların da nereye baktığını ve ne beklediğini çok iyi çözmemiz lazım.

Bize lazım olan gençlik; “kim var! ” diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert “ben varım! ” cevabını verici, her ferdi “benim olmadığım yerde kimse yoktur! ” duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençliktir.

Allah niyetimizi hayr, amelimizi salih, hizmetimizi daim eylesin. Söyleyecek çok şey var ama şimdilik bu kadarla yetinelim.

Selam ve dua ile…

 

 

 

 

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.