Ben bir öğretmenim!

Share

 

Ben bir öğretmenim,

Çöl ortasında vaha, kavurucu yaz sıcağında bahar serinliği, daralmış yüreklerde ferahlık olmaktır vazifem.

Cehalet karlı dağlar gibi yaktığında, ben onları düşünürüm: Çocuklarımı ve öğrencilerimi…

Çocuklarımın elleri üşüyor, öğrencilerimin ise yürekleri.

Çocuklarımın ellerini yüreğimle, öğrencilerimin yüreklerini ise ellerimle ısıtmalıyım.

Ve her ikisi bir el olup yüreğimi;  bir yürek olup ellerimi ısıtmalı.

Çocuklarım ve öğrencilerim, gaye-i hayallerim benim!

Ben bir öğretmenim;

Gökyüzünden güneş toplar, karanlıkta kandil gibi asarım. Yürekleri aydınlık olsun diye öğrencilerimin, karanlığa her an savaş açarım. Yusuf da benim, Mert de benim; Fatma da benim Esma da…

Hepsi de benim öğrencilerim. Her biri bir dünya benim için. Her biri keşfedilesi yepyeni bir gezegen… Dolaşırken tertemiz atmosferlerinde, insanlığın kıyılara köşelere atılmış masumiyetini keşfediyorum.

Hepsi geleceğe açılan apayrı ve apaydın birer pencere. Hangi birinden baksam bir başka âlem; ama hiç biri yaşadığımız dünya değil. Rengârenk kurguladıkları ülkelerinde, burada gördüklerinden, kahramanlar seçip yerleştiriyorlar.

Her birinin o güzel ülkesini avuçlarımda taşımalıyım, başımda yumurta küfesi varmışçasına. Kötü figürlerin, kahraman olarak, sahnelerini işgal etmelerine engel olmalıyım. Geleceklerini güvenle ve umutla taşımalıyım yüreğime…

Önlerine büyük hedefler koymalıyım, sıcacık bir dünya özlemini ilmek ilmek işlemeliyim bembeyaz yüreklerine. Büyük millet idealinin dorukta olduğu zamanlarla onlar arasında etten kemikten bir köprü olmalıyım.

Ben bir öğretmenim;

Her sabah yeniden doğuyorum tertemiz dünyalarına. Onların gözlerinden seyrediyorum âlemi. Bir bakışım bin bakış oluyor, bin bakışım bir bakış…

Bazen Karacaoğlan oluyorum;

“Ağacın eyisi özünden olur

Yiğidin eyisi sözünden olur” türküsü eşliğinde…

Bazen de Yunus Emre’yim;

“İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendin bilmezsin

Ya nice okumaktır.”  dizelerinde

Ben bir öğretmenim;

Sadece öğretmek değildir işim. Öyle ya, kadim zamanların insanlık mektebi Anadolu’nun yüreğini tutuyorum ellerimde…

Kâh Nasrettin Hoca olur göle maya çalarım, kâh bir meddah olur bastonuma siyah şapka asarım.

Yetmediyse, neşe toplar yüzlerine serperim.

Kucak kucak sevgi taşırım dünyalarına; yıldızları avuçlarına sayar, zamanı önlerine sererim. Dikensiz gül olamayacağını bilsem de, onlara kıyamam, dikenleri tane tane ayıklarım.

Bazen, sıradan bir öğretmen olur anlatırım; börtü böcek, ağaç çiçek, iyi kötü dünyayı.

Bazen, iyi bir öğretmen olur açıklarım; kâinatın dönüp duran, sönüp yanan, dolup boşalan serencamını.

Bazen de yeteneklerimi konuşturur; kötülüğü kıyım kıyım kıyarak iyiliğe çevirir, ikram ederim.

Ama en çok da büyük bir öğretmen gibi geleceğin; huzur, mutluluk, kardeşlik ve barış yüklü dünyasına ilgi duymaları için esin kaynakları olurum.

Ben bir öğretmenin;

Her sabah “Günaydın çocuklar!” derken; gerçekten günleri aydın olsun diye tek tek gözlerine bakarım. Ayşe’nin anne özlemi olur, Ali’nin baba hasreti; Mustafa günlerdir tarlada çalışmıştır, uykuludur gözleri… Yunus kahvaltı yapmadan belki de yapamadan gelmiştir, Ömer sevgisizlikten zor nefes alıyordur çoğu zaman. Öte yandan Aslı şımarıktır, küçümser diğerlerini…

Yılmam, yorulmam… Her gün, bir elimde rengârenk sevgi dolu tas, bir elimde merhamet yüklü fırçayla tek tek gözlerini boyarım.

Kin ve nefreti öğrenmesinler diye kötü örnekler vermem ama tehlikelere karşı gelebilmeleri için de; bilgi edinmeyi, eleştirel düşünmeyi, sorgulayarak öğrenmeyi ve paylaşarak yaşamayı öğretirim onlara.

Ben bir öğretmenim; Eserim sevdamdır benim. Öğrencilerim yaşam sevincim… Sırf ülkem aydınlık olsun diye için için yanarım…

 

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.