AĞA YÜZME BİLMİYOR!

Fotoğraf temsilidir.
Fotoğraf temsilidir.
Share

 

(Ramazan Günlüğü 21)

***

Fıkra bu ya;

Evvel zaman içinde, çok da uzak değil yakın zaman içinde, memleketin birinde, bir ağanın yöresindeki basınla arası pek de iyi değilmiş. Ne yapsa ne etse bir türlü yıldızları barışmıyormuş.

Hangi işe el atsa basını karşısında buluyormuş. Her gün mutlaka onu eleştirecek bir nokta bulur ve kıyasıya saldırırlarmış.

Bu sürtüşmeler, ağaya zarar vermeye ve onun güzel icraatlarının halka olumsuz yansıtılmasına sebep olmaya başlayınca işin rengi değişmiş.

Ağa düşünmüş taşınmış, şu adamlara bir güzel ders vereyim demiş. Derken bir plan gelmiş aklına. Çağırmış kâhyasını, vermiş talimatı; yarına bütün basına haber ver ve gölün üzerinden yürüyerek geçeceğimi söyle, demiş.

Kâhyanın eli ayağı birbirine dolaşmış. Aman ağam, yaman ağam, demiş. Bu adamlarla zaten aramız bozuk. Yaptığımız en güzel işleri bile tersyüz ediyorlar. Bu sefer ellerine bir koz verirsek biteriz, demiş.

Ama ağa dinlememiş onu. Tekrarlamış talimatı. Emrim yerine getirilsin, demiş. Kâhya çaresiz vermiş haberi.  

Ertesi gün bütün basın mensupları büyük bir merak ve heyecanla toplanmışlar göl kenarında, söylenen yerde.

Bir süre sonra ağa gelmiş, şöyle bir göz ucuyla bekleşen gazetecilere bakmış. Sonra da başı dik bir şekilde denizin üzerinden yürüyüp geçmiş.

Herkes donmuş kalmış. Ağa bu olayın mutluluğu ile çiftliğine dönüp kâhyayı çağırmış. Ne dersin, yarına ne yazar bu gazeteler, diye sormuş. Kâhya hala atlatamamış şoku. Bilmem ki efendim. Herhalde artık kötü bir şey yazmazlar, diye cevaplamış.

Saatler dakikaları, dakikalar saniyeleri kovalamış, gün bitip yeni bir gün başlamış. Ağa kahvaltı masasına geçer geçmez hemen gazeteleri istemiş. Getirmişler gazeteleri.

Manşetlerde ne olsa beğenirsiniz?

Hepsinin başlığı aynı imiş: “Ağa Yüzme Bilmiyor”

Değerli dostlar, insan hayatı nasıl isterse öyle algılıyor. Nasıl algılarsa öyle yaşıyor. Nasıl yaşarsa öyle algılıyor. Bir tür döngü bu, aslında.

Temelde insanın istemesi yatıyor yani. Gönül almak, bazen pek çok zor işi kolay kılabilir. Çukurova yöresine ait olduğunu düşündüğüm ve ilk defa kayınvalidemden duyduğum bir atasözü, bu konuya tam da uygun düşer diye düşünüyorum:

“Çoban isterse tekeden teleme çalar.”

Bu atasözü, insanın isterse, gönlü olursa, her şeyi yapabileceğini anlatmaya çalışmaktadır.

Şimdi bu atasözünün anlamını bilmeyen de olabilir. Küçük bir açıklama yapalım.

Eskiden keçi sütüne incirin sütünü damlatırlarmış. Böylece süt muhallebi kıvamına gelirmiş. Bu deyimin, Türkmen kaynaklı olduğu düşünülüyor. Keçinin sütünden birçok süt ürünü elde etmek mümkündür ve bunlardan biri de “teleme” adı verilen, muhallebi kıvamında ve yoğurda benzer lezzetli bir yiyecektir. Teke, keçinin erkeğidir ve süt vermesi nasıl imkânsızsa, bu şekilde imkânsız olduğu düşünülen işleri başaranlar için bu atasözü söylenegelmiştir.

Bu sefer her şeyi ben söylemek istemiyorum. Eğer bu yazıyı okuduysanız, lütfen şu soruya bir cevap yazın: Sizce ağa ne yapmalı, basının saldırıları karşısında nasıl bir tavır takınmalı, bu sorunu nasıl çözmeli?

***

İzzet Irmak

#ramazangünlüğü www.izzetirmak.com

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

2 yorum

  1. Selamun aleyküm hocam. Bu olayın bir siyasetçi ya da bakanla ilgili olduğunu duymuştum. Ağa’ya uyarlamışlar ya da uyarlamışsınız sanırım.
    İnsan, ‘kınayanın kınamasına aldırmadan’, doğru bildiği yolda yalpalama yapmadan yürümeye gayret etmelidir diye düşünüyorum.
    (Bir sitem: Benim yazı ve şiirlere hiç bakmıyorsunuz hocam.)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.