GENÇLERİ ECDAD İLE BULUŞTURAN SIR

Share

 

SANDIĞIN SIRRI ÜZERİNE

Değerli Tarihçi Yazar Hasan Bayraktar, geçenlerde, Kayalıpark Yayınlarından çıkan son kitabı “Hayal Geçidi (Sandığın Sırrı)”nı imzalı olarak hediye etti. Çok mutlu oldum. Kendisi ile tanışıklığımız çok yakın zamana dayanır. Bir programda beraber görev yaparken tanışmıştık.

Hasan Bayraktar hocam gayretli ve mütevazı bir insan, idealist bir öğretmen. Ülkesi için, milleti için, Yeni Türkiye’nin gençliği için bir şeyler yapabilmek niyetiyle çırpınıyor.

Tarih çok geniş ve derin bir konu. Her ne kadar müfredatımızda sadece savaşlar ve devletlerin yıkılış – kuruluşları şeklinde anlatılsa da aslında tarihin çok boyutlu bir ilim sahası oluğunu biliyorum.

Yazar,  tarihi gençlere sevdirmenin derdine düşmüş. Özellikle Anadolu Selçuklu tarihi onun ilgi alanı yazdığı eserlerde tarihin arka sokaklarında gerçekleri kovalarken, hayal âleminin sınırsız ayrıcalıklarından faydalanmaya çalışıyor.

“Hayal Geçidi (Sandığın Sırrı)” kitabı da işte böyle bir kitap. Kitabı alır almaz bir çırpıda okudum. Ortaokul ve lise öğrencilerinin seviyesi uygun olmakla beraber büyüklerin de keyifle okuyup maceradan maceraya atılacağı bir belgesel roman niteliğinde.

“Bir hazine gibi zengin, moral ve esin kaynağımız olan kadim tarihimizin mirasçısı gençlere” ithaf edilen kitap çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümün başında sorulan gizemli sorularla okuyucunun merakı kamçılanıyor.

Bir tarih ödevi araştırması için bir araya gelen kafadar öğrencilerin başından geçen olağanüstü olaylar tarih penceresinin gerçekliği zemininde keyifli ve heyecanlı bir dille sunuluyor.

Selçuklu Sultanı I. Kılıçarslan dönemini araştırmak için o dönemlerin üniversitesi olan Sırçalı Medrese’ye giden çocuklar, orada gizemli bir şahıs olan Emekli Tarih Profesörü  Zeki Bülbül ile tanışıyorlar.

İşte asıl macera da o zaman başlıyor. Birden bire kendilerini araştırmak istedikleri dönemin ortasında(11. Yüzyıl) ve her biri başka bir yere düşmüş vaziyette buluyorlar.

Ödevlerini yapmak için geldikleri bu mekân geçmişe yolculuk için bir fırsat oluveriyor onlara. İşte kafadar kahramanlarımız böyle bir durumu iyi değerlendiriyorlar. Kendilerini on birinci yüzyıl Anadolu’sunda farklı yerlerde buluyorlar.

İçlerinden birine Türkiye Selçuklu Sultanı I.Kılıç Arslan’a götürülmesi için, içi sır dolu bir sandık veriliyor. Görev zor ve engellerle dolu. Görevi başarıp başaramayacağı meçhul.

Kahramanlarımızdan diğer ikisi Haçlılardan ve kötü kalpli Senyör’den kurtulmak için mücadele edecekler.

“Heyecan, korku, tarih ve macera dolu bu serüvene katılırsan romanın diğer kahramanı sen olacaksın. Gizemli soruların cevaplarını takip et. Bakalım istediğin sona ulaşacak mısın? Yoksa…” diye yazmış yazarımız, kitabın arka sayfasında.

Kitabı okudum, bitti ama macera bitmiyor anlaşılan. Çünkü son sayfada şöyle yazıyor: “Bu kitap bitti. Heyecan, macera ikinci kitapta devam ediyor.”

Elbette size kitabı özetlemeyeceğim. Merak edin ve okuyun diye. Çünkü hiçbir özet bir kitabın dünyasını ve maceralarının tadını vermez.

Daha önce Kılıç Arslan’ın Kılıcı, Ufka Yürüyüş, Çanakkale’de Açan Vatan Çiçekleri, Sultan I. Kılıç Arslan isimli kitapları okuyucu ile buluşan Hasan Bayraktar 1972 Konya doğumlu olup halen öğretmenlik yapmaktadır.

Büyük Türkiye ve büyük hedefler için büyük fikirli genç nesillerin yetişmesine hizmet edeceğini düşündüğüm bu kitabı tüm öğretmen ve öğrencilerimize tavsiye ediyorum. Böylece hem ihtişamlı geçmişimizi eğlenerek öğrenecek hem de geleceğe sağlam temeller üzerinde yürümelerine katkı sağlayacaktır.

Selametle kalın.

 

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.