HOŞ GELDİNİZ ÇOCUKLAR

Share

 

Hoş geldiniz çocuklar. Neşe getirdiniz, mutluluk verdiniz. Sizinle canlandı ruhsuz, beton duvarlar. Koridorlar hayat buldu sesinizle. Güneş, bugün daha sevecen, daha berrak ve daha samimi ısıtıyor içimizi. Bulutlar yer yer kalp işareti yapıyor sanki mutluluktan.

Hoş geldiniz çocuklar. Üstümüzü örten matem havasını darmadağın ettiniz. Bize gençlik bahşettiniz adeta. Ölümsüzlük iksirini bulma çabasındaki Lokman Hekim, ilhamını sizden almış olmalı. Cahit Sıtkı Affan Dede’ye size özenip para saymış:

“Affan Dede’ye para saydım,
Sattı bana çocukluğumu.
Artık ne yaşım var, ne adım;
Bilmiyorum kim olduğumu.
Hiçbir şey sorulmasın benden;
Haberim yok olan bitenden.”

Hoş geldiniz çocuklar. Çiçeklerle geldiniz. Nergisler gibi, kara kışa inat, açtınız rengârenk. Umudu oldunuz özlenen baharların. Dünya sizinle huzur bulacak. Size döndüğü zaman, huzur bulacak. Kardeşlik muştusu, zemininizde yeşerecek. Tıpkı Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiirindeki gibi:

“Çıkamaz çocukluğundan dışarı
Kimse.
Kardeşliğimiz bundandır
Mavi sularla binlerce yıl.

Çıkamaz çocukluğundan dışarı
Kimse
Bundandır inanmamamız
Kocaman bombalara.”

Hoş geldiniz çocuklar. Hiç gitmeyin olur mu? Yokluğunuz dayanılmaz yürek sancısıdır, gidişiniz tıpkı ölüm gibi soğuk, boğucu, bitkin. Siz gitmeyin diye neler yapar, neler oluruz bir bilseniz. Nasıl da tercüman olmuş hislerimize Sunay Akın:

“Ne zaman bir çocuk ölse
gözü evlerinde
annesinin kavurduğu
helvada
kalır

Yoksul bir çocuk görsem
yağmur altında üşüyen
köprü olmak geçer
hiç değilse
içimden”

Hoş geldiniz çocuklar. Gökyüzü gibi temiz, gökyüzü gibi ferah, gökyüzü gibi sonsuzluk getirdiniz. Yaşlanan bedenlerimizin bir köşesinde saklı çocukluklarımızla el ele oynamanız ne güzel.

“Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk
Hiçbir yere gitmiyor”

Hoş geldiniz çocuklar. Bütün dualarımız sizinle. Sevdamız, aşkımız, umudumuz sizinle. Çok çalışın, çok okuyun, çok oynayın, çok gülün tamam mı? Güzel şeyleri çok yapın, aman ha! Dualarımız sizinle Behçet Necatigil olalım bizler. Siz de o güzel çocuklar:

“Bütün çocuklar
Yokluk bilmesinler
Et, şeker, süt bulsunlar
Giyimli, tok ve rahat
Gitsinler okullara
Sınıflarını geçsinler.
Büyükler biraz daha yorulsun
Onlar da büyüsünler
Onlar da mesut olsunlar”

Yeni dönem hepimize mutluluklar getirsin. Dünyamızı güzelleştirsin. Yüzlerimizi güldürsün.

İzzet Irmak

 

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.