Liseye girişte yeni sistemle ilgili merak edilenler…

Share

 

On Dört Maddede Yeni Lise Giriş Sistemi

Değerli dostlar ve sevgili öğrenciler, bildiğiniz gibi TEOG yerine gelecek olan yeni sistem belli oldu. Ama merak ettiğiniz detaylar var. Mümkün olduğu kadar kısa ve özetle, kafanızı karıştırmadan birkaç madde ile yeni sistemi özetlemiş olayım. İşinize yaramasını temenni ediyorum.

(Not: bu bilgiler sınavla ilgili görüşlerim olmayıp sadece teknik bilgilerdir. Soru ve görüşlerinizi sasonarsiv@gmail.com gönderirseniz daha detaylı yardımcı olabilirim.

Madde madde yeni “Liselere Mahalli Yerleştirme Sistemi” hakında:

 1. Sınava girmek zorunlu değildir. Ancak fen lisesi, sosyal bilimler liseleri gibi bakanlıkça belirlenecek okullara girmek isteyenlerin sınava girmesi zorunludur.
 2. Sınavla öğrenci alan okullar için haziran ayının ilk haftasında tek oturum halinde sınav yapılacak. Tahminen 2 Haziran 2018 Cumartesi veya 3 Haziran 2018 Pazar olarak görünüyor.3. Sınavla girilecek liselerin mayıs ayında açıklanması bekleniyor.
 3. Sınavda 8. sınıf ağırlıklı olmak üzere 6 ve 7. sınıflardan da sorular sorulacaktır.
 4. Sınav için örnek sorular Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanacak.
 5. Sınavda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, TC İnkılap tarihi, Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden sorular olacak.
 6. Sınavda açık uçlu soru olmayacak. Test usulüyle çoktan seçmeli 60 soru sorulup 90 dakika süre verilecek. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak.
 7. Diploma notu ve sosyal beceriler notunun kayda alınıp alınmayacağı netleşmiş değil ancak bu yıl için zor görünmektedir.
 8. Sınav sonuçları haziran ayı içerisinde açıklanacak.
 9. Sınava giren öğrencilere, sınavla öğrenci alan okullar için 5 tercih hakkı verilecek.
 10. Sınavla öğrenci alan okullar için adres önemli değildir.
 11. Sınava girmeyen öğrenciler ise adreslerine en yakın okullara yerleştirilecek.
 12. Özel okullar isterlerse kendi sınavlarını yapabilecek veya bakanlığın sınavını esas alabilecektir.
 13. Sınavla girilecek yabancı liseler için adres önemli değildir.
 14. Sonuç itibariyle daha iyi bir lise isteyen öğrenci planlı ve sistemli ders çalışmak zorunda.

İzzet Irmak/Eğitimci Yazar

 

Share

1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İzzet IRMAK hakkında 359 makale
1981 Van doğumlu. Yüzüncüyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen. Çeşitli dergi, gazete, İnternet sitesi ve platformlarda yazar. Güncel yazılar, gezi yazıları ve öyküler yazmaktadır. Kitap çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.